Karşınızdakini Hangi Soruları Sorarak Daha İyi Tanırsınız?

İnsanların büyük bir kısmı ilk defa tanıştıkları kişileri çok daha iyi tanımak adına onlara hangi soruları sormaları gerektiğini bilemez. Böylesi durumlarda ise ne yazık ki çok özel sorular sordukları için istedikleri cevapları alamazlar. Bir kişinin karşısındaki tanımak adına öncelikli olarak sormaları gereken şey günlük hayatları ile alakalı sorulardır.


Bu sayede kişi kendini sizin yanınızda çok daha rahat hissetmeye başlayacaktır. Sonrasında onu tanımak adına ailesi, kaç kardeş olduğu ya da işi ile alakalı sorular sorulabilir. Bu sorular sorulmaya başladıktan sonra ise artık iki taraf da akıllarında yer eden soruları birbirine sorarak çok kısa bir süre içerisinde birbirlerini tanımaya başlayacaktır. 

Ancak siz doğrudan karşınızdaki kişinin psikolojisini çözmek istiyorsanız, bu kişiyi tanımak adına nokta atışı yapacağınız birkaç soruyu sizlerle paylaşıyoruz.

1.Hayattaki en büyük pişmanlığını sorun.
Bu soru ile birlikte karşınızdaki kişinin verdiği cevap, hatayı kendisine yönelten bir tavır sergiliyorsa, bu o kişinin sorumluluklarının buna bağlı olarak hatalarının bilincinde bir kişi olduğunu gösterir. Pişmanlığının hatasını karşı tarafa yada objeye ya da amaca yöneltiyorsa, soruyu daha da derinleştirin, neden böyle oldu? Sebebi neydi gibi ek sorular ile irdeleyin, cevaplar yine karşı kişi, nesne yada amacı suçlayıcıysa bu karşınızdaki kişinin hatayı daima karşıdaki kişide arayan bir kişiliğe sahip olduğunu gösterebilir.

2. Hayvanlar hakkındaki fikrini sorun ve en sevdiği hayvanı öğrenin.
İnsanların hayvanlara bakış açısı merhamet duygularını yansıtır. Doğaya ne denli sevgi besliyorsa, hayvanları ne denli seviyorsa o denli merhametli bir kişiliğe sahip olabilmektedir. Sevdiği hayvan ise karakteri hakkında bize ipuçları verir. Örneğin yırtıcı aslan, kaplan gibi bir hayvandan söz ederse bu saldırgan, etrafına karşı hırçın bir kişiliğe sahip olduğunu gösterir. Koala gibi sempatik bir hayvanı seçerse bu aslında o kişinin utangaç bir kişiliğe sahip olduğu hakkında bize fikir verir. Seçtiği hayvan hem yırtıcı hem masumda neden bu hayvan? Diye ek bir soru sorun, aldığınız cevap size karakter özelliği hakkında ipucu verecektir.

3. Yapmaktan en çok hoşlandığı ve en nefret ettiği şeyi sorun.
İnsanların yapmayı en çok sevdikleri şey aslında karakter özellikleri hakkında bize doğrudan bilgi verir. Örneğin nasihat dinlemekten nefret eden birisi umursamaz karşısındaki kişinin fikirlerine önem vermeyen bir karaktere sahip olduğu hakkında ipucu verir. Yapmaktan hoşlandığı şey zevki ile alakalı ise o kişinin zevkine düşkün bir karaktere sahip olduğunu bize yansıtır. Kitap okumaktan, İngilizce çalışmaktan, spor yapmaktan hoşlanıyorsa kendisini geliştiren biri olduğunu bize gösterir. Öte yandan sevmediği şey de sevdiği şey gibi zevki ile alakalı ise, örneğin tatlı yemekten, müzik dinlemekten çok hoşlanıp, sevmediği kıyafetlere giymek, sevmediği yemekleri yemek zorunda kalmak gibi zevke hitap eden şeyler en sevmediği şeyler ise bu karşınızdaki kişinin zevkine çok ama çok düşkün biri olduğunu size açıklar.

4. En çok heyecanlandığı şeyi sorun.
Cevabı aşk-sevgi gibiyse ikili ilişkilere önem veriyor, sevdiği yemekse, boğazına düşkün, sevdiği bir sanatçının konseri ise ulaşılmazları seviyor. Bunlar gibi cevaba göre kendi çıkarımızı yapabilirsiniz.

5. Bir başkası olmaz isteseydin, kim olmak istersin diye sorun.
Cevap "kendim" gibi bir klişeyse, kendisini seven bir karaktere sahip böyleleri zor etkilenir genelde. Cevabı bir bilim adamıysa, zekaya önem veren bir karaktere sahip böyle bir kişiyi etkilemek için zeki olmak zorundasınız. Cevap bir pop yıldızı ise göz önünde olmayı seviyor, insanların kendisine hayran kalmasını istiyen bir karaktere sahip olabilmektedir.

İşte size karşınızdaki kişiyi dolaylı olarak tanıyabileceğiniz 5 farklı soruyu ve muhtemel cevaplara göre karakter analizini gösterdik. Bol şans.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.