Karpuz Nasıl Seçilir?

Yaz aylarının gelmeye başlanması sonrasında insanların büyük bir kısmı karpuz seçimi konusunu tekrardan gündeme getiriyor. Bu işlem çok zormuş gibi görülse de aslında dikkat edilecek bazı ufak detaylar bulunmaktadır. Bunların başında ise karpuzun mümkün olduğu kadar koyu renkli olması gelmekte. Bununla birlikte karpuzun şekli tadını ya da olgunluğunu etkilemez.


Birçok kişi karpuz seçimi işlemi esnasında yapılan tokatlama işlemini küçümsese de aslında sert ve yankılanan ses, karpuzun iyi olduğu anlamına gelecektir. Karpuzun şekli önemli olmasa da üzerinde kesinlikle lekelerin olmaması gerekmektedir. Çünkü karpuzun üzerinde haritaya benzer lekelerin bulunması demek, karpuzun bu bölgelerinin zarar görmüş olduğu anlamına gelecektir. Bu detaylara dikkat edilmesi sonrasında seçilecek karpuz istenildiği gibi lezzetli olacaktır. 

Bir başka alternatif olarak da karpuzların saplarından bahsedebiliriz. Sap kısımları kuru ve kolay kırılan karpuzlar, sapları yeşil ve canlılara göre daha da olgunlaşmıştır. 

Eğer seçim konusunda kendinize güvenmiyorsanız, kesmece karpuzları tercih etmenizi öneririz. Afiyet olsun.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.