Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir?

Hassas ve açık tenli kişilerin güneş ile aşırı derecede temas etmesi sonrasında güneş yanıkları ortaya çıkacaktır. Cildin güneşin ısısına karşı aşırı hassaslaşması sonrasında yapılacak yanlış hareketler cildi çok daha kurutacak ve farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilecektir. Böylesi durumların önüne geçmek adına ise güneş yanığının oluşmasının sonrasında yoğurt, zeytinyağı, aloe vera jeli gibi farklı ve doğal ürünler kullanılabilir.


Bu sayede aşırı oranda kurumuş ve hassaslaşmış cildin yumuşaması ve iyileşme sürecinin hızlanması sağlanmış olur. Güneş yanıkları oluştuktan sonra sık bir şekilde serin duşlar alınabilir. Bu aşamada sabun, banyo yağı gibi temizleyiciler kullanılmamalıdır. Bunun yerine yalnızca su ile duş alınmalı, eğer ki ciltte su toplanmışsa küvette banyo yapılmalıdır. 

Eski bir yöntem olarak yoğurt ile tedavi aslında çok işe yarayan bir doğal seçenektir. Soğuk (aşırı soğuk olmamak kaydıyla) bir duş alındıktan sonra bir kase yoğurt yanıklı bölgelere masaj yapılarak yedirilir. Sonrasında ortalama beş dakika bekletildikten sonra ılık su ile temizlenir ve tekrar yoğurt sürülür yine beş dakika bekletilip ılık su ile temizlenir. Bu işlem yanığın şiddetine göre 2 ile 5 kez arası tekrar edilir.

Bir başka yöntem olarak küvete ılık su doldurup içerisine yatmanızı önerebiliriz. Ortalama yarım saat kadar bu su içerisinde bekleyebilirsiniz. Çıktıktan sonra kurulanmadan bu şekilde bekleyebilirsiniz. Tabi üşütmemenizi öneririz.

Bölgenizde bulunan eczanelerden yanık için kremleri de tercih edebilirsiniz. 

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.