Elektrik Kesilince Mum ile Aydınlık Nasıl Arttırılır?

Aniden kesilen elektrik insanları zor durumda bırakacaktır. Normalde elektriğin olduğu durumlarda kapalı alanda nereye gidilirse gidilsin hiç fark etmez istenilen aydınlık ortam sağlanmış olur. Lakin elektrik kesilince kişiler mum kullanarak aydınlatma ihtiyacını gidermeye çalışırlar. Ya da varsa el fenerleri, büyük pil gibi güç kaynağı ile çalışan ledlere ihtiyaç duyulur. Tek bir mum ile yapılacak olan aydınlatma durumu çoğu zaman yeterli gelmeyecektir.


Böylesi durumlarda ise aslında yapılması gereken şey oldukça kolaydır. Yalnızca bir mum ile kapalı alanın aydınlatılması istendiği zaman eğer mümkünse mumun önüne ufak bir ayna konulabilir. Bunun nedeni ise aynanın karşısındaki görüntüyü yansıtmasıdır. Oluşacak olan bu yansıma sayesinde mumun bulunduğu alanda normalden iki kat daha fazla aydınlatma yapılarak karanlık hissi azaltılmış olacaktır. 

Bir diğer önerimiz ise bir kutu kola şişesini enden kesmeniz ve mumun üçte ikisini saracak şeklinde iç yüzeyini sarmanızdır. Böylelikle mum ışığı kolanın iç yüzeyindeki parlak zemin sayesinde projektör gibi yansıyacak ve maksimum aydınlanma sağlanacaktır. Kolayı keserken elinize dikkat etmenizi öneririz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.