Batan Kıymık Nasıl Çıkarılır?

Batan kıymığı çıkarmanız için size birkaç pratik yöntem:

  • Kıymığın battığı yere mum damlatın, mum kuruduktan sonra kıymığı tutacaktır. Böylece, çektiğinizde rahatlıkla kıymık da kuruyan mum ile beraber derinin altından sıyrılıp gider.
  • Yukarıdaki yöntemden bir sonuç alamadıysanız, kıymık batan parmağınızı bol sabunlu su ile yıkayarak, sıcak bir suyun içerisinde buruşana kadar bekletin. Buruştuktan sonra yumuşayan parmağınızdan kıymığı bir cımbız ya da iğne yardımıyla çıkarmaya çalışın.
  • Bir diğer yöntem olarak kararmış bir muzun kabuğunu alın, muz kabuğundan ufak bir parçayı kıymık batan noktaya koyun. Ardından muz kabuğunun iç kısmındaki meyveye temas eden yeri derinize sarıp, bir gece bu şekilde bekleyin. Bir gecenin sonunda muz enzimleri üst deriyi eriterek kıymık parçasını derinin üst bölgesine getirmiş olarak bulunacaktır. Bundan sonra bir cımbız yardımıyla kıymık parçasını kolayca çıkarabilirsiniz. (Bu yöntem Dr. Öz tarafından anlatımıştır.)
  • Karbonatı da kıymık çıkarmada size sunabiliriz. Bir tutam karbonatı su ile karıştırıp hamur kıvamına getirin. Ardından bu karbonat su hamurunu kıymığın battığı bölgeye bir bez yardımıyla sarın. Ortalama üç saat bekledikten sonra açtığınızda deriniz yumuşamış olacaktır ve kıymık daha kolay çıkacaktır.
  • Hazır bant ağdaları da önerebiliriz. Ufak bir parçasını kıymığın battığı yere yapıştırın. İki üç dakika parmak ile ovaladıktan sonra bandı çekin. Banda yapışan kıymık deriden sıyrılıp gidecektir. Tabi bu yöntemi uygulayabilmeniz için kıymığın bir kısmının deri dışında olması gerekli.
  • Eğer kıymık deri içerisine tamamen gömülüyse bu durumda steril bir iğne ile deri hafifçe kazılarak, kıymığın ucunu çıkarması sağlanır, ardından yukarıdaki yöntemlerden dilenilen uygulanır.
  Her kıymığa kendiniz müdahalede bulunmayın. Kıymık çıkaramayacağınız kadar büyükse, eklem bölgelerindeyse, geçen on yıl içerisinde tetanos aşısı olunmadıysa, kıymık yakınlarında irin varsa, kıymık batan bölge ve etrafı kızarmış, şişmiş ya da sıcaklamışsa, kıymığın battığı bölgedeki yara kirli bir görüntüdeyse tıbbi destek alınmalıdır. Ancak biz yine de uyarıyoruz, bir yerinize kıymık battıysa siz kendiniz çıkarmaya çalışmadan bir doktordan yardım alın.
  Yukarıdaki tüm yöntemler ya tecrübeler ile edinilmiş ya da duyumlar ile oluşturulmuştur. Hiçbiri yüzde yüz sonuç veren yöntemler değildir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.