Başarıya Ulaşmanın 10 Adımı

    Başarı hiç de sandığınız kadar uzakta değil. Size tavsiye edeceğimiz bu 4 altın adım ile başarıyı kolayca yakalayacaksınız.

          1. Adım: Hedefinizi Belirleyin
    Kendinize bir hedef koyun ve bu hedef genelde şuan bulunduğunuz konum ile mantıklı olabilecek, ulaşabileceğiniz en üst seviyeniz olsun. Mesela okuyorsanız, doktorluk hayalinizse, "doktor olmak" sizin hedefiniz olsun. Eğer asgari ücretle geçiniyor ve bir otomobil almak istiyorsanız, hedefiniz "yeni bir araç almak" olsun. Bir sporcuysanız, alanınızda Türkiye kupasını kazanmak olabilir mesela hedefiniz. Böylelikle, hedefinizi belirleyin.


2. Adım: Bir Zaman Dilimi Belirleyin ve Bu Zamanı Periyotlara Bölün

     Hedefinize ulaşmanıza kaç yıl, kaç ay ya da kaç gün var? Buna göre bir zaman dilimi belirlemeniz, başlamınızı bir plana oturtmanız açısından oldukça önemli. Mesela, orta okul okuyorsunuz ve orta ikidesiniz. İki yıl orta okul, dört yıl lise, altı yıl tıp, hedefinize ulaşmanıza 12 yıl var. Bu zaman dilimi içerisinde de, büyük başarınıza giderken kendinize küçük hedefler koyup, başarınızı periyotlara bölün. Örneğin, orta okulun ilk döneminde takdir alacağım, liseyi bir anadolu lisesini kazanarak çalışmaya başlayacağım tarzı küçükten büyüğe doğru giden hedefler belirleyin kendinize.
    Asgari ücretle bir otomobil alacaksanız ya da buna benzer bir ürüne sahip olacaksanız, günlük yapacağınız birikim üzerinden kendinize hedefler koyun. Bunun için tavsiyemiz, ilk 10 gün yaptığınız birikimleri, toplayıp 10'a bölün ve böylelikle bir ortalama alın. Örneğin, birinci gün 4 TL, ikinci, üçüncü, dördüncü günler 6 TL, beşinci gün 1 TL, altıncı gün 7 TL, yedinci, sekizinci günler 3 TL, dokuzuncu gün 2 TL, son gün 10TL biriktirdiyseniz, 4+6*3+1+7+3*2+2+10=48 TL/10 = 4,8 TL sizin ortalama birikiminizdir. Bu da, aylık 144 TL, yıllık 1,728 TL eder ki, normal bir araç için bu oran dört yıldır. Ancak, burada da, kendinize küçük hedefler belirlemelisiniz. Örneğin yarına bugünden iki lira daha fazla para bir köşeye koyacağım, bu ay sonuna kadar 200 lira biriktireceğim gibi ufak zaman dilimleri ile kendinizi şartlandırmalısınız.

3. Adım: Küçük Başlayın, Yavaşça Büyütün
    Hedefinizi belirlediniz, şimdi sıra geldi başlamaya. Hedefiniz doğrultusunda, ufak adımlar ile başlamanız gereklidir. Mesela, doktor olmak hayalinizse, ilk okula giderken, günde bir saatlik çalışma, liseye geçtiğinizde, günde düzenli iki saat çalışma ve üniversite de alanınıza uygun, her gün kendinizi yeterli bulacak saat aralığında çalışma yapmak gibi ufak adımlar ile başlayın. Sonraki günler bu çalışmalarınızı ufak ufak büyütün. Mesela, bir önceki gün bir saat çalıştıysanız, bugün bir saat 10 dakika çalışın. Üç gün bu şekilde çalıştıktan sonra, dördüncü gün bir 10 dakika daha ekleyin. Böyle ivmeli olarak artan bir çalışma planı belirleyin.
   Diyelim ki hedefiniz asgari ücret ile geçinmenize rağmen bir otomobil almak. Birikimlerinizi doğru yaparsanız bu hedefinize kolayca ulaşabilirsiniz. Peki, birikimleri doğru yapmak adına neler yapabilirsiniz?
   Öncelikli olarak, her gün mutlaka bir miktar parayı bir köşeye koyun. Miktarının hiç bir önemi yok. Mesela o gün yiyecek içeceklerinizi aldınız, faturaları ödediniz, çocuğa harçlık verdiniz ve gün sonunda cebinizde 1 TL kaldı. Bunu bile önemsiz görüp, harcamayın. Biriktirdiğiniz paraların olduğu kısma atın. Dediğimiz gibi miktarın hiç bir önemi yok, 25 Kuruş, 10 TL, ya da 100 TL. Gün sonunda ne kadar elinizde kaldıysa onu bir köşeye atın. Biriktirdiğiniz paraları mutlaka ama mutlaka belirli periyotlarda bir bütünleyin, mesela, 20 adet 1 TL olduğunda, bunu 20 liraya, 10 adet 20 lira olduğundaysa bunu 200 liraya bütünleyin. Para birimleriniz ne kadar büyük olursa, o paraları harcama eğiliminiz de o kadar düşecektir. Bunu şöyle düşünebilirsiniz, birikimlerinizin içerisinden bir lira alıp, ekmek almak önemsiz gibi gözükse de, bir ekmek için 200 lirayı bozdurmak zorunuza gidecektir. Bu da, istemeden de olsa, paranızın ufak meblağlarını bile koruyacaktır.
4. Adım: İlk Zaman Periyodu Sonra Nereye Geldiğinize Bakın
       Kendinize ufak bir hedef belirledikten sonra, bu küçük hedefinizin ufak zaman periyodu dolduğunda, nereye geldiğinize bir bakın, eğer bu küçük hedefinizi başardıysanız, doğru yoldasınız, eğer başaramadıysanız bir yerlerde yanlış yaptığınız bir şeyler var. Kendinize yeni bir çalışma stratejisi ya da birikim stratejisi belirleyin. Örneğin, önünüzdeki matematik sınavından 80 yukarısı bir not almayı hedeflediniz, ancak sınav sonunda 50 puan gibi bir not aldınız. Bu durumda aradaki fark çok uç olması sebebi ile mutlaka stratejinizi değiştirin. Aldığınız not, 70 gibi hedefinize yakın bir puansa, doğrudan strateji değişikliğine gitmektense, daha fazla çalışmayı ya da daha verimli çalışmayı deneyebilirsiniz.

Bu adımları doğru sırayla ve istikrarla sürdürürseniz, başarıya adım adım yaklaşmanız içten bile değil.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.