ÖSYM ÜNİVERSİTE TERCİH YARDIMI

    Merhaba değerli Hapno.Net takipçileri bünyemizde bulunan üniversite okuyan arkadaşlarımız, siz değerli üniversite adayı arkadaşlarımıza tercihleri konusunda yardımcı olacak. Aşağıda bulunan yorum kısmına üniversite puanınızı, sıralamanızı ve istediğiniz bölümü yazın, girebileceğiniz bölümler konusunda sizlere rehberlik edelim. Ya da bu sıralama ve puan ile istediğiniz bölüme paralel daha iyi bölümler varsa sizlere abileriniz, ablalarınız olarak yol gösterelim.

    Hepimiz bu sınav stresini yaşadık ve belkide bu yüzden sizleri en iyi anlayanlarız. Sıralamanız ne olursa olsun, bu bir utanç kaynağı değil. Sınav stresi apayrı bir şey. Bunu gerçekten ama gerçekten yaşamayan bilemez. Anne baba gözünde çocuğumuzun tek yaptığı ders çalışmak, bari onda başarılı olsun diye yanlış bir yargı olabilir. Ancak alt tarafı ders çalışmak dediği şey, hayatın tümünü etkileyen bir basamak. Ayrıca bu çalışmayı etkileyen yirmiden fazla faktör sıralayabiliriz. Stres, aşk, hastalıklar, fiziksel ruhsal yorgunluklar... Örnekler çoğaltılabildiği kadar çoğaltılır. Bu yüzden, bu yılki girdiğiniz sınav kötü geçtiyse ve buna paralel kötü bir sıralama karşınıza çıktıysa emin olun ki sizin seviyeniz bu değil. Bu başarısızlığınız ders çalışmamanıza bağlıdır ancak bunun da ötesinde ders çalışmanızı engelleyen ders çalışırken kafanızı meşgul eden faktörlere bağlıdır. Tek bir noktaya odaklanıp, yapamıyorum işte! DEMEYİN. Deneyin, olmadı bir sonraki yıl bir daha deneyin. Anne babalarınız konuşa konuşa başınızın etini yiyebilirler, ancak siz sevmediğiniz bir bölümü seçerseniz ömür boyu başınız ağrır. Oysa anne babalarınızın konuşması en fazla iki-üç ay sürer. Sonrasında onlar da bıkar. Bu yüzden kendinize ve hayatınıza haksızlık etmeyin. Bu yıl istediğiniz bölüm olmadıysa seneye muhakkak bir daha deneyin.

    Yukarıdaki telkinlerimizden sonra gelelim tercih yaparken dikkat etmeniz gereken unsurlara. Bu unsurları maddeler halinde aşağıdaki gibi sıraladık.


  1. Öncelikli olarak, farklı puan türlerindeki sıralamalarınızı ayrı ayrı bir kağıda not edin.
  2. Tercih formundan sizin istediğiniz bölüm/bölümleri bünyesinde taşıyan üniversitelerin adlarını bir köşeye yazın.
  3. Üniversiteler arasında gidemeyeceğiniz şehirleri eleyin, ancak bunlar içerisinde puanınızın yettiği başka yetmediği bölümler varsa elemeden önce bir daha düşünün gitme ihtimaliniz varsa deneyin. Unutmayın, ikinci yıl aynı başarıyı yakalayamayabilirsiniz yakalasanız bile tekrarlanan sınav stresleri insanı yorar.
  4. Kalan üniversitelerin istediğiniz bölüm/bölümlerini sıralama bazında düşükten yükseğe doğru boş bir kağıda sıralayın.
  5. Sıralamanızın üstü ile alım yapan ve gidebileceğiniz üniversiteleri sonlara, sıralamanızın üstünde ve gidebileceğiniz isim yapmış üniversiteleri ise başlara olmak üzere tercih formuna doldurun.
  6. Sıralamanız, istediğiniz tüm üniversitelerin alım sırasının yukarısındaysa tavsiyemiz riske atmayın, istediğiniz başka bir bölüm varsa ona odaklanın, ya da istediğiniz bu bölüm yönünde tercih yapın. Bu raddeden sonra işiniz şansa kalıyor.
  7. UNUTMAYIN. Hiç çıkmayacağını sandığınız bir bölüm bile tercih yapanın azlığından ötürü size çıkabilir. Bu yüzden, tercih yapmadan bir sonraki yıla girmeyin. Mutlaka şansınızı deneyin.


 

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.