LYS SONUÇLARI AÇIKLANDI

 Merhabalar,
 LYS sonuçları açıklandı mı açıklanmadı mı merak ediyorsanız fazla merak etmeyin, daha açıklanmadı. Peki ne zaman açıklanacak biliyor musunuz? Bugün bir iki saate açıklanır. Eli kulağındadır. Açıklandığında sonuçları nereden göreceksiniz biliyor musunuz? İşte buradan => LYS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN.

SONUÇLAR AÇIKLANDI!
Arkadaşlar aldığımız son dakika haberine göre Üniversiteye Giriş Sınavı'nın ikinci aşaması olan LYS'nin sonuçları an itibari ile açıklanmış bulunmakta. Yukarıda size verdiğimiz linki tıklayarak sonucunuzu ve sıralamanızı görebilirsiniz. Sonuçlarınızı burada bizimle paylaşmayı unutmayın. Tercihlerinizde seve seve size yardımcı oluruz. Sorun cevaplayacağız.

 Yukarıdaki bağlantıya tıkladığınızda sonuçlar açıklandıysa, LYS sonuçları diye bir alt bağlantı yazar. Ona tıklar tıklamaz sonuçları görebilirsiniz. Pek çokları gibi siz de bugün sonuçlardan bir haber olacağınızı düşünebilirsiniz. Bir başka deyişle sonuçlara bugün ulaşılamayabilinir. Bunun iki temel sebebi vardır. Birincisi, sonuçlar bugün açıklanmamıştır ve yoğunluktan ötürü açıklanmayacaktır. İkincisi ise fazla yüklenmeden ÖSYM'nin sitesine bağlanamamış olabilirsiniz. İkinci durumda fazla endişe etmeyin, biraz bekleyin sık sık siteye girip, maksimum yoğunluk alt yapı probleminin daha da artmasına sebep olacaktır. Bu yüzden, sonuç kontrollerini ortalama olarak en az yirmi dakikada bir yenilemenizi öneririz.

Diyelim ki sonuç ekranı ile karşı karşıyasınız ve 300 küsür bir puan aldınız. Bu puan ile hangi üniversiteye girip giremeyeceğinize bakmanız için hemen puanınızın yanında bulunan sıralmaya bakmanız gerekmektedir. Çünkü bu sınav sisteminde esas olan sıralamadır. Örneğin 2007 yılında düzenlenen bir sınavda 300 puan ile 100.000'inci sıralamaya girebilirken, iki yıl sonra 2009 yılında aynı puan ile 40.000'inci sıralamaya sahip olabilirsiniz. Bu yüzden sıralama üniversiteye girişte en önemli faktördür.

SONUÇLAR AÇIKLANDI SIRALAMAM YETİYOR!
Diyelim ki, geçen yıla oranla bir üniversitenin a bölümü için sıralamanız yetiyor. Hatta geçen yıl giren sizden iki bin kişi kadar geride. Böylesi durumda bile o üniversitede bulunan bölüme giremeyebilirsiniz. Bu tamamen o yılki o bölümü seçen kişilerin puan dağılımına ve yoğunluğuna bağlı bir faktör. Yani biraz da şans gerekiyor.

İstediğiniz bölüm tutmadıysa hemen karamsarlığa kapılmayın ek yerleştirmeler ile şansınızı deneyin, özel üniversitelere gücünüz yetmiyorsa, %50 %75 burslu bölümlerine göz atın sizin de hedefiniz olan bölüm illaki gelecektir. Tabi makul olduğunuz sürece.

Ek yerleştirmelerde de istediğiniz bölümü tutturamadınız. Üzülmeyin, dünyanın sonu değil ben dördüncü denememde girdim mesela. Bir sonraki yıl şansınızı yeniden deneyin, unutmayın bu hayata pek ok başarılı kişi ilk denemesinde hep başarısız olmuştur. Mesela dünyaca ünlü KFC fast food zinciri sahibi o tavukların müthiş lezzetli sosunu bulabilmek için tam 10 yıl denemiş. Bir türlü istediği lezzeti bulamamış ama bugün 10 yıl sonunda bulduğu o sos ile dünyanın en zenginleri arasında yer alıyor. Siz de denemekten asla vazgeçmeyin. Çabalayın, seneye olmadı bir sonraki seneye şansınızı yeniden deneyin.

Etrafınızdakiler, bu seneki sonuçlar kötü istemediğin bölüme gideceksin derse buna kulak asmayın. Koyduğunuz hedef olana kadar denemeye devam edin. Çalışın, kendinize inanın. Benim çok sevdiğim bir söz vardır, yapmadığınız atışların yüzde yüzünü ıskalarsınız diye. Ne kadar doğru bir söz öyle değil mi? Siz de ıskalamamak için bu sene olmasa da ümitsizliğe kapılmayın, deneyin deneyin ve deneyin.Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.