Tırnakların Güçlenmesi İçin Ne Yapılır?

Vücudumuz genel olarak nasıl iyi beslenmediği taktirde belli başlı uyarılarla bunu belli ediyorsa tırnaklarımız için de bu kural aynen geçerlidir. Tırnak sağlığımız için öncelikle iyi beslenmeli ve gerekli vücut ihtiyaçlarımızı karşılamalıyız.


Vücudumuzdaki su tüketimi eksikliği başta geliyor olsa da bunun yanında kalsiyum eksikliğinin giderilmesi de tırnakların güçlenmesi adına büyük rol oynayacaktır. Özellikle bayanların tırnaklarına sürdükleri oje tarzındaki kimyasal maddeler de tırnağın dayanıklılığını düşürmektedir. Bu kimyasalların biraz daha az kullanımı ya da özellikle bu iyileştirme zamanlarında kullanıma ara vermeleri tırnakların güçlenmesi ve eski dayanıklılığına kavuşması için etkili bir yol olacaktır. Bunların yanı sıra limon suyu, zeytinyağı biraz tuz karışımları ile de tırnak besleme yapabilirsiniz.

Gıda takviyesi olarak peynir, süt ve yoğurdu bol tüketmenizi öneririz. Ayrıca dengelenme için balık eti önerilmektedir. Demirin de dolaylı olarak katkısı göz önüne getirildiğinde, ıspanak gibi demir bakımından zengin gıdaları tüketmenizi öneririz.

Ayak tırnaklarında iyi gelişim olsa dahi, mantar gibi enfeksiyonlar ile tırnaklar güçsüzleşip, dökülebilmektedir. Bunun önüne geçmek adına, ayakların terli kalması önlenmeli, sık yıkanmalı, ter emici özellikte, pamuklu çoraplar tercih edilmelidir. 

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.