Sık Kabus Görmenin Sebepleri Nelerdir?

Pek çok insan geceleri sürekli kabus görmekten şikayetçilerdir. Geceleri uykusuz kalmak ya da gördükleri kabustan sonra bir daha uyumaya korkmak en çok rastlanılan durumlardan bir tanesidir. Peki sık kabus görmenin sebepleri nelerdir?

Kabus görmenin birinci nedeni günlük hayatınızdaki aşırı stres olabilir. Çünkü kabus ve rüya görme olayı insanın bilinçaltından kaynaklanır. Gün içerisinde yada genel anlamda insanın kafasına taktığı şeyler bilinçaltına yerleşir. Bu da gece uykularında bunu ruhen hissetmeye ve kabus görmeye neden olur.


Bazen de yatmadan önce yediğiniz yemeklerden kaynaklanır. Özellikle baharatı yüksek yiyecekler, acı yiyecekler siz gece uyurken sizi rahatsız edebilir. Bunun yanı sıra kullanılan ilaçlar da bunun göstergesi olabilir.

Psikolojik nedenler de kabuslara sebep olabilmektedir. Bir şeylerden korkma, bir şeylerden kaçarak yaşama belirli bir zaman sonra o korkularınızın yersiz de olsa takıntıya dönüşmesine sebep olup, size sıkıntılar yaşatabilir. İşte böylesi takıntılı korkular psikolojinizi etkileyip, size kabuslu geceler yaşatabilir. Örneğin bir örümcek fobisi olan bir kadını ele alalım. Bu kadının korkusu öylesine derin olsun ki, duvarda gördüğü çatlakları bile örümcek ağı sanıp, uzun süreler o bölgeden uzak kalabilmektedir. Hatta oyuncak örümcekten de korkup, oyuncağının bulunduğu eve bile giremeyecek kadar ilerlemiş olabilir. Bu korku yersiz ve herhangi bir tehdit unsuru oluşturmasa da, bu kadının bilinçaltında yer edinmiştir ve bu yer edinme, geceleri rüyalara giren örümcekler ile uykusuz gecelere mal olabilir.

Kimi  zaman da sebep tamamen fizikseldir. O gün haddinden fazla yorulmuşsunuzdur ya da yattığınız yatak rahat uyumanıza engel olacak şekildedir. Ortam çok sıcak ya da çok soğuktur. Böylesi dış faktörlere ve fiziki etmenlere bağlı olarak da kabuslar görebilirsiniz.

Vitamin ve bazı minerallerin eksiklikleri de yine kabus görmenizi tetikleyebilir. Özellikle potasyum gibi minerallerin eksikliğine paralel gelişen üzgün ruh hali doğrudan size yansıyıp, geceleri bu ruh halinizin dışa vurumları olarak kabuslar görebilirsiniz.

Kimi zaman da uyku sırasında dış çevrenden maruz kaldığınız uyarılmalar kabuslara sebep olabilir. Örneğin uykunuz sırasında birinin size seslenmesi, rüyanıza yansıyıp, bunu karanlık bir ortamda size sesleniliyor şeklinde görebilirsiniz. Ya da uykunuz sırasında bir böceğin ısırması, kolunuzu bir yere vurmanız, uzuvlarınızın üzerine yatıp uyuşukluk hissetmeniz rüyalarınıza yansıyıp, kabuslara dönüşebilir.

Bir diğer sebep olarak da bazı dini kaynaklarda yer verilen varlıklar olabildiği söylenmektedir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.