Mentos Kola Deneyi Nasıl Yapılır?

Bir adet kola şişesi ile mentosun bir araya gelmesi ateş ile barutun yan yana gelmesi gibidir. Orjinal bir etki ve patlama yaratır. Tabi bu düşünceyi sizler önce mentos yutup sonra kola içsek ne olur gibi düşüncelerle gerçekleştirmemenizi umuyoruz.

Evde yapmamanız gereken bir deney. Dışarıda ortalığın batacağını düşünerek hareket edin ve bir tane kola dolu pet şişe alın. Tabi 2.5 LT olursa etkisi daha da büyük olur. Kapağını açın ve içine bir kutu mentosu boşaltın. Saniyeler içerisinde kola şişecek ve köpürecektir. 1 metreyi bulacak bir fışkırma ile karşılaşabilirsiniz. Böylece deneyiniz başarılı bir sonla gerçekleşmiş olacaktır.

Hapno ekibi olarak kola mentos deneyinizi daha başarılı bir şekilde yapmanız için kendimiz de buna bir video çektik. Ancak bizim deneyimiz emsallerinden oldukça farklı. Bir litrelik kolanın kapağını açarak bir adet balonun içerisine koyduğumuz mentosları tutarak balonu kolanın ağız kısmına geçirdik. Daha sonrasında mentos şekerlerimizi serbest bırakıp reaksiyonu gözlemledik. Umarım beğenirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.