Evde Kolaylıkla Yapabileceğiniz Slime Oyun Hamuru

    Merhabalar, evdeki malzemeleriniz ile slime yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Sadece dışardan almanız gerekecek olan bu bazlı tutkal ve borax ile siz de kendiniz için bir stres topu, çocuklarınız için bir oyun hamuru yapabilirsiniz.
    Öncelikli olarak malzemelerimiz:

  • Su bazlı tutkal
  • Borax (eczanelerde ya da aktarlarda bulabilirsiniz.)
  • Traş sonrası bakım losyonu (Yoksa saç kremi de olur.)
  • Vücut losyonu (Yoksa saç sabunu da olur.)
  • Bulaşık deterjanı
  • Saç spreyi (yoksa bir çay kaşığı jöle de olur.)
  • Hoş bir görünüş için gıda boyası
  • Parlaklık için isteğe bağlı olarak sim
Boraxın hazırlanışı: Bir çay kaşığı boraxı bir su bardağı ılık suya ilave edip karıştırıyoruz.
Slimemın hazırlanışı: Gelelim slimemizi yapmaya. Öncelikli olarak bir kap içerisine yarım su bardağı kadar su bazlı tutkalı koyuyoruz. Daha sonra yarım çay bardağı kadar su ilave edip, biraz karıştırıyoruz. Karışımımıza göz karağı bir çay kaşığının dörtte biri kadar traş sonrası bakım losyonu ve aynı miktarda vücut losyonunu ilave edip, biraz daha karıştırmaya devam ediyoruz. Bu şekilde ortalama üç dakika karıştırdıktan sonra, yarım çay bardağı bulaşık deterjanı ile bir çay kaşığı saç spreyini döküp, yoğun bir köpük sağlayana kadar karıştırıyoruz. Üç çay kaşığı kadar boraxlı suyumuzu ilave edip karıştırmaya devam ediyoruz, karışımdaki köpükler inip macun kıvamına gelene kadar, karıştırmaya devam ediyoruz. Sertleşmeyi sağlayamıyorsak, ortalama beş dakika karıştırmadan sonra üç çay kaşığı kadar daha boraxlı suyumuzdan ilave edip karıştırmaya devam edebiliriz. Bu işlemimizi karışımızın macun kıvamına gelene kadar tekrarlıyoruz.

Hoş bir görünüş için son aşamada, üç dört damla gıda boyası (toz gıda boyası ise küdanın ucundan iki adet) çay bardağının dörtte biri kadar sim ilave edip, slimemiz tamamen gıda boyası ile boyanıp, simle parlayana kadar karıştırıyoruz.

Artık parlak slimemiz hazır. İçeriği malzemeler ile elinize yapışmadan rahatça oynayabilirsiniz. Daha uzun süre kullanabilmeniz için oynamadığınız zamanlar, hava almayacak şekilde bir poşete koyup saklamanızı öneririz. Böylelikle içeriği tutkal çok daha uzun süre kendisini koruyabilecektir.

Daha iyi sonuç almanız için videomuzu dikkatli şekilde izleyip adımları harfiyen yerine getirmenizi öneririz. Su fazla gelirse, arada bir suyunu boşaltmanızı da öneririz.Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.