Civcivlerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Civcivler pek çok çocuğun seveceği hatta evde beslemek için heveslenebileceği küçük tatlı canlılardır. Ancak bu amaçla alınan pek çok civciv daha büyüyemeden hatta 1-2 gün göremeden ölmektedir. Bu durumda çocuklar genellikle anlamasalar da bakımsızlık ya da fazla bakımdan oluşmaktadır. Peki civcivlerin bakımı izin nasıl bir yol izlenmelidir?

Civcivlerin bakımı biraz hassastır. Ancak burada yazacağım koşulları sağlayamazsanız civcivinizin fazla ömrü olmayacaktır.


Civcivlerin bakımında öncelikle yeni doğduklarında sıcak bir ortama ihtiyaç duyarlar. Yaklaşık olarak 35 derecelik bir sıcak ortam ayarlamanız gerekmektedir. Dilerseniz bir ampul sayesinde bunu gerçekleştirebilirsiniz. Ampül sayesinde civcivlerinizin bulunduğu kafesin sıcaklığı ideal olacaktır. Sonraki aşama da civcivlerin ileri ki zamanlara sağlıklı olarak çıkabilmeleri için gece uykularını yeterli almalarıdır. Bundan ötürü ampul çerçevesini ışığı fazla kapatmayacak şekilde örtebilirsiniz. İlk 20 gün kadar böyle gittikten sonra civcivler birbirlerine sokularak kendilerini ısıtabilecek duruma gelebilirler. Beslenmeleri için mutlaka ama mutlaka hazır civciv yemi bulmalısınız. Zamanla büyüyen civcivlerin kümese alınması için en azından 1.5-2 ayın geçmesi gerekmektedir.

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.