Tıp Fakültesi Nasıl Kazanılır?

Birçok çocuğun ufak yaşlardan beri hayali tıp fakültesini kazanıp, doktor olmak. Ancak büyümeye başladıkça bu hayal geri planda kalmaya başlar, bunun nedeni ise tıp fakültesinin kazanmanın diğer bölümlere oranla çok daha zor olmasıdır. Ancak tabiî ki de yapılacak olan doğru çalışmalar ile bu bölümü kazanmak imkansız değildir. Tıp fakültesini kazanmak için öğrencilerin YGS ve LYS’ye girmeleri gerekmektedir.


Her iki sınavda da yüksek puan almak tıp fakültesini kazanmak için önemlidir. Herkesin gireceği YGS sonrasında LYS içerisinde önemli olan puan türü MF-3’tür. Fen bilimleri ve matematik başarısı tıp fakültesinin kazanılması adına büyük bir öneme sahiptir. Öğrencilerin çok ufak yaşlarından lise bitene kadar çok sıkı bir çalışma içerisine girmesi gerekiyor. 

Devlet fakülteleri için MF3 puan türünde ortalama en az 480 puanı almanız tıp fakültesi için gereklidir. Bu da, Biyoloji ve Kimya başta olmak üzere, matematik, fizik, geometri, Türkçe gibi bölümlerde başarıyı yakalamak ile sağlanır. Tıp fakültesi için en önemli iki sınav ise Biyoloji ve Kimya sınavlarıdır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.