Dünyanın En Güçlü Bombaları Nelerdir?

Dünyanın en güçlü ülkesi olmak adına ülkelerin yaptıkları şeylerin en başlarında savunma alanında güçlenmeleri gelmekte. Zaten şimdilerde ülkelerin sıralamasına bakıldığı zaman pek çoğunun dünyanın en güçlü bombalarına sahip oldukları görülmektedir. Bu bombalardan bir tanesi herkesçe bilinen atom bombasıdır. Daha öncesinde kullanıldığı zaman elde ettiği etki herkesçe malum olan bu bombanın etki alanı 10 kilometredir.

Bununla birlikte dünyanın en güçlü bombaları arasında yer alan nötron bombasının etkisi ise patladıktan sonra görülmektedir. Sekonder gama ışınlarının saçılması sonrasında hızlı bir şekilde etki ettiği bilinmektedir. Diğer bir bomba olan hidrojen bombası aynı zamanda füzyon bombası olarak da bilinmektedir. Dünyanın en güçlü bombası olan hidrojen bombası atom bombasından binlerce kat daha kuvvetlidir.
Hidrojen bombası o kadar yüksek enerjide patlar ki, ona mevcut bu enerjiyi sağlamak için bir atom bombası patlatmak gereklidir. Bu bomba patladığında meydana gelen sıcaklık değeri ise yaklaşık olarak 50 milyon derecedir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.