İnternetten Para Kazanma Sanatı

 Merhaba değerli takipçilerimiz, eğer siz de internette oturduğunuz yerden aylık 500 TL ile 1.000 TL arası değişen sabit bir gelirinizin olmasını istiyorsanız, size üç ay sonunda böyle bir geliri yakalamanızı sağlayacak bu yazı dizimizi sunuyoruz. Adım adım gelişme gösterip tam üç ay sonunda aylık minimum 500 TL geliriniz olacak, üstelik önerilerimizi aylık olarak devam ettirirseniz, her ay bu gelirinizin arttığını göreceksiniz.

  Şimdi gelelim bu sanatı icra etmeye,
     
Ben neyi seviyorum? 
     Öncelikli olarak, kendinize şu soruyu sorun? Ben hangi alan ile ilgiliyim? Bu sorunun cevabı çok önemli çünkü, sıkılmayacağınız bir iş olmalı. Mesela, fotoğrafçılık sizin hobiniz o halde, bu sorunuzun cevabı fotoğrafçılık olacak, ya da satrancı çok seven birisiniz, cevabınız satranç olmalı. Teknolojiye mi meraklısınız? İşte, cevabınız bu.
     Hangi alanda olursa olsun, sevdiğiniz, yapmaktan, takip etmekten hoşlandığınız bir alanı seçmeye özen gösterin. Ne olduğu fark etmez, yemek tarifleri, ekonomi, oyunlar, kitaplar, sağlık, çocuk gelişimi artık ne olursa, sevdiğiniz, takip etmekten hoşlandığınız, hobiniz ne?


Sorunuza uygun bir cevap buldunuz mu? O halde, ikinci aşamaya geçiyoruz. Cevabınıza uygun bir internet sitesi açacaksınız. Wordpress, blogger alt yapılı bir site açabilirsiniz. Ancak burada sitenizin, adını .com uzantılı almaya özen gösterin. Bulamazsanız, .net ya da .org alternatiflerini de deneyebilirsiniz.

Sitemin adını neye göre belirleyeceğim?
      Sitenizin adı, yukarıda seçtiğiniz, yapmaktan keyif duyduğunuz ya da takip etmeyi sevdiğiniz ilgi alanınıza dahil şey neyse o olacak. Diyelim ki, siz satranç oynamayı seviyorsunuz, bu durumda, site adınız, satranc-sevgisi.com tarzı bir şey olabilir. Ya da büyük bir ustalıkla yaptığınız yemeklerin tariflerini insanlar ile paylaşmayı seviyorsunuz, o halde site adınız, yemek-tarifleri-gezegeni.com tarzı bir şey olabilir. Burada seçim tamamen size kalmış. Dikkat etmeniz gereken tek önemli nokta ise, seçeceğiniz site adınızın sevdiğiniz bu alanı içermesi.

     Şimdi neler yaptık? Sitemizi sevdiğimiz işi belirledik, bu işin adını içeren alan adımızı satın aldık ve sitemizi bu alan adına açtık. Şimdi sırada içeriklerinin girilmesi var. İçerik girmede belirli başlı bazı özel noktalara çok dikkat etmeniz gerekiyor.
İçerik girerken nelere dikkat etmeliyim?
     Açtığınız web sitenize içerik girerken dikkat etmeniz gereken belirli başlı yedi "altın" kural var. Bunları önem sırası bakımından aşağıdaki şekilde listeledik.

 1. Seçtiğiniz alana paralel, başlangıç seviyesinden ileri seviyelere doğru artan yazılar girin. (Örn: yemek tarifleri sitesi açtıysanız, yazılarınız ilk etapda, kolay tarifler olsun, sonradan zorlaşsın. Satranç öğreteceğiniz bir site açtıysanız, ilk etaplarda "satranç nedir?" "satranç taşları" gibi düşük seviye başlıklarına uygun yazılar girin.)
 2. İçerikleriniz minimum 150 kelime olmalıdır. Alt limit budur üst limit ise, okuyucuları sıkmayacak şekilde maksimum 2.000 kelime olması idealdir. (Üst sınır çok yoğun bilgi içeren alanlarda esneyebilir.)
 3. Hazırlayacağınız içeriğe uygun, o yazınız ile alakalı 4 ile 6 kelimelik bir başlık girmelisiniz. (Örn: kabak tatlısının nasıl yapıldığını anlatacaksanız, "Evde Pratik Kabak Tatlısı Tarifi" şeklinde beş kelimelik bir başlık ideal olacaktır.
 4. İçeriğinizde kelimelerin sık sık birbirini tekrar etmemesine özen gösterin. Tekrara düşeceğinizi hissediyorsanız, alt limite bağlı kalarak yazınızı daha kısa tutmanızı öneririz. 
 5. Günde en az üç, en fazla yirmi yazı girin. Yirmi yazıdan yukarısı en azından ilk üç ayda önerilmemektedir.
 6. Yazınız ile alakalı fotoğraf koyacaksanız, ekleyeceğiniz fotoğraflar, yazılarınız ile alakalı olmasının yanı sıra, kelime sayınız ile de orantılı olması önerilir. Bunun için ideal, 100 kelimeye minimum bir görsel, maksimum 5 görsel şeklindedir. Böylelikle, 500 kelimelik bir yazıya, minimum beş görsel, maksimum 25 görsel koymanız önerilmektedir.
 7. Yazılarınızda, okuyucunun sıkılmasını engellemek amacıyla, yer yer sorular ile okuyucunun yazıya olan ilgisini canlı tutun. (Örn: Kim böylesine nefis kabak tatlısına hayır diyebilir ki? gibi ya da, bizim şuan size hazırladığımız yazıda olduğu gibi, "internetten kolay yoldan para kazanmak istemez misiniz?" gibi.)
    Sitemizi açtık, yazılarımızı sevdiğimiz alana paralel girmeye başladık.
    Şimdi sıra geldi, sosyal medya hesaplarında. Bir kere, sitenizin tam adını içeren ancak sonunda uzantısı olmayan (.com, .net vb.) sosyal medya platformlarına sayfa ya da hesap açın. Facebook, Twitter, Youtube ilk üç ay mutlaka olmanızı önereceğimiz, sosyal medya hesapları arasında. Bu hesaplara arkdaşlarınızdan, ailenizden kişileri davet edip, takip etmelerini sağlayın. Kişi sayısının bir önemi yok, merak etmeyin siz işinizi iyi yaptıkça kişileriniz katlanarak artacaktır. Hesap açma işlemi için önerimiz, ilk dört gün boyunca yazı girdikten sonradır. Şimdi gelelim sosyal medya hesaplarında yapmanız gerekenlere.

 •     Facebook'da neler yapmalıyım?
  • Facebook'a sitenizin adını içeren bir sayfa oluşturun.
  • Sayfanıza adres bölümüne site adresinizi girin.
  • Kapak fotoğrafını, uygun olacak şekilde düzenleyin.
  • Sayfa kategorinizi, site kategoriniz ile aynı seçin.
  • Sayfa profil fotoğrafınızı, site logonuz olacak şekilde belirleyin.
  • Tanıyıp, tanımadığınız tüm herkesi sayfanıza davet edin.
  • Günde en az üç en fazla altı paylaşımda bulunun. Bu paylaşımların sadece bir adetinde sitenizde o gün yayınladığınız ve çok ilgi çekeceğine inandığınız bir yazının reklamını yapın. 
  • Sayfa paylaşımlarınız, sitenizin kategorisi ile örtüşmesine dikkat edin. (Örn: Siteniz, satranç oyunlarını anlatan bir siteyse, burada bir komik söz ya da caps asla paylaşmayın. Hamleleri anlatın, satranç tarihinden bahsedin bu gibi bilgiler verin ki, sadece konunun muhatabı bireyler sizi takip etsin.
 • Twitter'da neler yaplamlıyım?
  • Twitter'a sitenizin adını içeren bir hesap açın.
  • Twitter adres bölümüne site adresinizi girin.
  • Twitter profil fotoğrafını, site logonuz yapın.
  • Kapak fotoğrafınızı, Facebook fotoğrafınız ile aynı yapın.
  • İnsanların sizi takip etmesini sağlayın. 
  • Twitter'da yapacağınız paylaşımlar, günde en az beş, en fazla 10 olacak şekilde belirleyin. Her üç paylaşımda bir, o gün sitenizde yayınladığınız bir yazının reklamını yapın.
 • Youtube'da neler yapmalıyım?
  • Site adınızı içeren bir Youtube kanalı açın.
  • Kanalınızın ilgili alanlarına, Facebook ve Twitter site hesaplarınızın linki ile sitenizin linkini koyun.
  • Haftada en az bir, en fazla yedi video hazırlayıp kanalınıza yükleyin. Burada dikkat etmeniz gereken üç önemli nokta var.
   • Kanalınıza yükleyeceğiniz videolar, tamamen kendi yapımınız olsun.
   • Kanalınıza yükleyeceğiniz videolarınız, sitenizin kategorisi ile örtüşmeli.(Örn: satranç oyunlarını anlatan bir siteniz varsa, yaptığınız satranç oyunlarını videoya alıp, kanalınızda paylaşabilir ya da satrancın nasıl oynanacağını sesli ya da yazılı anlatabilirsiniz.
   • Yayınladığınız videolarınızın altında kesinlikle ama kesinlikle site linkiniz olmasın. Video adı, video içeriği ile örtüşsün, anahtar kelime beş adetten fazla olmasın ve maksimum üç kelimelik anahtar kelimeler olsunlar.

     Sosyal hesaplarda bu şekilde düzenli yukarıda size bahsettiğimiz gibi sadece bir ay gitmenizin sonunda, hitinizin %20 ile %400 oranında arttığını göreceksiniz. İlk ay sadece bu yukarıda yazdığımız adımları uygulamanız yeterli.
     Şimdi bir aylık bir siteniz var ve bir ay boyunca yukarıdaki adımlarımızı harfiyen uyguladınız öyle değil mi? Eğer, tüm her şeyi dört dörtlük yaptıysanız, bir ayın sonunda ortalama site hitiniz minimum 150 olması gerekmektedir. Bu sayının aşağısındaysanız, ne yazık ki bu ayı tekrar etmeniz gerekecek. minimum günlük 150 tekil hiti yakalayamayanlar, aşağıdaki adımlara lütfen geçmesin.
    Evet, sizin artık minimum 150 günlük tekil hitiniz var, o halde ikinci ayda yapmanız gerekenler biraz daha zahmetli olacak ancak başarıya ulaşmanıza da bu ayı saymazsanız sadece bir ay kalıyor. İlk ayda öğrendiğiniz adımları uygularken, ikinci ay iş yükünüze aşağıdakiler de binecek.

    Forumlarda düzenli paylaşım yapın.
      Türkiye'nin belirli başlı büyük forumları vardır. (Donanınhaber, Frmtr, R10 vb.) bu forumlarda, sitenizin kategorisine uygun bir konu açıp, her gün bu konu altına insanların sitenizin alanı ile alakalı merak ettikleri soruları cevaplayın. Ancak şuna dikkat edin, kesinlikle site linkinizi konunuzun altına vermeyin, forum imzanıza site linkinizi koyun. Diyelim ki, siteniz satranç oyunları üzerine bu durumda, "satranç hakkında sorun ben cevaplıyayım?" başlıklı bir konu açıp, insanların sartanca dair merak ettikleri soruları cevaplayın. Zaten konularınız popülarite kazandıkça, insanlar sitenizi imzanızda görüp, sitenize gitmeye başlayacaktır. Ayrıca, Google gibi büyük arama motorları da, konunuzu indexleyip, kendi algoritmasında, "bu kullanıcı, satranca ait bilgiler veriyor" diye sizi fişleyecektir ki, bu sizin için büyük bir artı. Bu şekilde, her fırsat bulduğunuzda, konularınıza girip, insanların kafalarına takılan soruları tek tek cevaplayın.
Büyük sitelerden reklam almaya çalışın.
    Evet, büyük sitelerden özellikle de haber sitelerinden sitenizi tanıtan yazılar almaya çalışın. Ücretli olarak, sitelere tanıtım yazıları veren web sitelerine internet üzerinden ulaşabileceğiniz gibi bu işi ücretsiz olarak yapan tonla site de mevcut. Ancak alacağınız bu tanıtım yazılarınız minimum 300 kelime olmalı ve sitenizin konusu ile alakalı yazılar olmalıdır. (Örn:yemek tarifleri sitesi için, "Kolay Yemek Tarifleri Bu Sitede" başlıklı bir yazı yazıp, bu yazıda sitenizin linkini geçirip, ilgili siteye servis edebilirsiniz.) Burada dikkat etmeniz gereken iki önemli nokta, yazılarınız bir ay boyunca her yedi günde maksimum bir adet olacak ve siteniz ile alakalı web sitelerinde yayınlanacaktır. (Örn: Yemek tarifleri ile alakalı bir siteniz varsa bu durumda, bir yemek tarifleri sitesine, sizin sitenizi tanıtan bir yazı verip, ikinci yazıyı bir başka yemek tarifleri sitesine yedi gün sonra verin.) Yazı aldığınız sitelerin en az üç yaşında olmasına, Google banının olmamasına özen gösterin.

Böylelikle ikinci ayınızı da kapatıyorsunuz. Şimdi iki ay boyunca neler yaptığımıza bir bakalım,

 1. Sitemizi açtık.
 2. Her gün düzenli yazı girdik.
 3. Sitemize sosyal medya hesapları açtık.
 4. Sitemizin doğası ile alakalı forumlarda insanların merak ettiği soruları cevapladık.
 5. Sitemiz ile alakalı konusu bulunan sitelerden yedi günde bir adet olacak şekilde ikinci ayda 4 adet tanıtım yazısı satın aldık.
     Bakın, aslında adımlarımız ne kadar da az öyle değil mi? Sadece titiz gitmeye özen gösterin. İkinci ayı da bu şekilde kapattıysanız, bu ay sonunda sitenizin günlük tekil hiti minimum 500 lere ulaşacaktır. Eğer bu sayıyı yakalayamadıysanız, tekil 500'ü yakalayana kadar ikinci ayı bir daha tekrar etmeniz gerekmektedir. Bu sefer, daha titiz davranın, yakalayacaksınız.
      İkinci ayında günlük 500 tekil hiti yakalayan okurlarımız, başarıya ulaşmanız için sizin son bir ayınız kaldı. Bu üçüncü ayınızda ilk iki ay öğrettiklerimizi düzenli yapacağınız gibi ekstradan yapmanız gerekecek sadece iki adım kalıyor.

Sitenize bir android bir IOS uygulaması yaptırın.
      Bu alanda uzman kişilere, sitenizde yayınların paylaşılacağı, insanların doğrudan sitenize erişmesini sağlayacak öyle çok kompleks olmaması şartıyla, bir android bir de IOS uygulaması yaptırın. Uygulamalarınızı gerekli yerlerde yayınlayın (Android için, Google play, IOS için Appstore'de uygulamanızı yayınlayın.) uygulamanızı yayınladığınız bu noktalara mutlaka site linkinizi ekleyin, böylece, Google play ile Appstore'den de backlink almış olacaksınız ve bu aldığınız linkiniz tamamen doğal olmuş olacak.


Google Adwords'e reklam veren olun.
     Reklam veren kelime grubunu görünce hemen gözünüz korkmasın. İsterseniz 0.01 kuruştan verin. Sadece bir aylık siteniz de önemli gördüğünüz beş kelimeyi belirleyin ve bu beş kelime için Google'a reklam verin. Bir ayın sonunda reklamı kaldırdığınızda bile bu kelimelerde üst sıralarda olduğunuzu göreceksiniz.

 
 
    İşte tüm adımlarımız bu kadar. Böylece üçüncü ayı da tamamlıyorsunuz. Üçüncü ayınızın sonunda günlük tekil hitiniz minimum 1.000 olmalıdır. Bu sayıyı yakalayamadıysanız, adsense başvurusu yapmadan önce, ilk üç ayı tekrar etmenizi öneririz. Bu sayıya ulaştıysanız, Google adsense başvurusu yaparak, gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Üstelik sadece ilk iki ayı düzenli tekrar etmeniz dışında başka bir uğraş vermeden, her ay bir öncekine göre gelirlerinizin arttığını göreceksiniz. İnternette para kazanmanın yolu işte bu kadar basit, sabırlı olun, emin adımlarla ilerleyin titiz çalışın.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.