Yapışan Sakız Nasıl Temizlenir?

En sevdiğiniz ayakkabınıza yada çok değer verdiğiniz köpeğinizin o parlak tüylerine sakız mı yapıştı? Dert etmeyin, bu yazıda sakızı pratik bir şekilde çıkarabilmek için sizlere 6 pratik yol sunacağız.
Elbiseye Yapışan Sakız
Özellikle kıyafetlere sakız yapışmışsa bu uygulama tam size göre. Öncelikle sakızı keskin olmayan bir bıçak yada benzeri bir gereç ile kazıyabildiğiniz kadar kazıyın. Sonrasında sakıza bu sürüp, iyice sertleştirin. sertleşmesinin ardından kolayca çıkacaktır.
Ayakkabıya Yapışan Sakız
Eğer sakız ayakkabınıza yapışmışsa bu durumda terebentin sürerek, sakızı kolayca temizleyebilirsiniz.
Terebentin Nedir? 
Boya gibi kalıntıları çözmek için kullanılan, başarılı bir sökücü kimyasal sıvıdır.
Pantolona Yapışan Sakız
Eğer yandaki resimde görüldüğü gibi pantolonunuza yapışmış bir sakız mevcutsa, bu durumda bıçakla kazıyıp o çok sevdiğiniz pantolonunuzu riske atmak istemezsiniz. Bu durumda, sakız yapışmış pantolonunuzu buzluğa atın ve ortalama iki saat buzlukta bekletin. Ardından, buzdolabından çıkardığınız pantolonunuzun sakız yapışan kısmına sıcak sirke dökün. Bu sayede sakız çözülüp pantolonunuzdan ayrılacaktır.
Saça Yapışan Sakız 
Pek çoklarının kabusu olan saça sakız yapışma durumu ile karşı karşıya kalmanız halinde çözümü için mayonez kullanacaksınız. Saça yapışan sakızın olduğu bölgeye ufak bir miktar mayonez sürün ve mayonezi bu bölgeye iyice yedirdikten sonra ortalama 10 dakika bekleyin. Ardından temizlediğinizde saçınıza yapışan sakızdan kurtulmuş olacaksınız.
Halıya Yapışan Sakız
Eğer yandaki şekilde görüldüğü gibi sakız halınıza yapışmışsa bu durumun çözümü de oldukça kolaydır. Bildiğiniz fıstık ezmesini sakızın yapıştığı bölgeye fıstık ezmesi sürün. Ortalama beş dakika bekletin ve fıstık ezmesinini sakız ile beraber bol sabunla temizleyin.
Köpeğe Yapışan Sakız
Eğer köpek, kedi gibi evcil hayvanınızın o kabarık tüylerine sakız yapışmışsa, temizlemek için bulaşık deterjanını kullanacaksınız. Bulaşık deterjanını evcil hayvanınızın sakızın yapıştığı noktasına hayvana zarar vermeden dökün. Bu şekilde ortalama dört dakika bekledikten sonra sakızı hayvanın tüylerinden hafifçe sıyırıp çekin.

2 yorum:

  1. Hocam, terebentin isimli kimyasal maddenin herhangi bir zararı var mı cilde? Bir problem olmasın sonrasında?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhabalar, piyasa da iki tip terebentin mevcuttur. Biri saçı besleyici özellikte eczanelerde satılan bir yağdır. Bunun yazımızda geçen terebentin ile alakası yoktur. Diğer terebentin ise, kimyevi bir madde olup, yazımızda sözü edilen terebentindir. Bu kimyevi olan terebentin ile sakızı çıkarmadan önce eldiven takıp, ayakkabınıza bir fırça yardımıyla sürmenizi öneririz.

      Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.